Kde se skrývá ďábel

Kde se skrývá ďábel

Craig Russel
Nakladatelství Jota, 2018
Mé hodnocení: 4*

Vzít tuhle knížku do ruky by mě snad ani nenapadlo. V záplavě novinek jsem si jí ani nevšimla a s autorem nijak obzvlášť seznámena nejsem. Kdo mě na ni upozornil byla kolegyně, a jak jsem jí za to vděčná!

Kde se skrývá ďábel je gotický triller z prostředí meziválečného Československa. Jemně se dotýká Jungovy psychologie, evropských mýtu, česko-slovenského folklóru a věrně líčí náladu státu při klíčení fašizmu. Barvitě popsané zločiny, které nejsou pro jemné duše, jsou skoro předzvěst toho, co brzy přijde.

Seznamte se s ďáblovou šestkou: Pavel Zelený (dřevorubec), Leoš Mládek (harlekýn), Michal Macháček (sběratel skla), Hedvika Valentová (vegetariánka), prof. Dominik Bartoš (nekromant), a Vojtěch Skála (ďábel). Šestice největších vrahů Československa je zamčena na Orlím hradě nedaleko Mladé Boleslavi. Psychiatrická léčebna, která si již tak nese temnou minulost se stala místem, kde se mladý a ambiciózní psychiatr Viktor Kosárek snaží najít společný rys zla, tzv. ďáblův aspekt. Zatím co se spolu s doktorem Kosárkem detailně seznámíme s činy ďáblovy šestky a ponoříme se do znepokojivé minulosti hradu, Praha se utápí ve strachu z hrůzných skutků vraha zvaného Kožená zástěra, jehož zvěrské zločiny na ženách řeší kapitán Lukáš Smolák.

Jak mě se tahle kniha líbila! Jak temná! Jak brutální! Oba epilogy na závěr byly příjemnou tečkou. Co mě nejvíce fascinovalo, byl fakt, že ať byla kniha sebegrafičtější v popisu všech zločinů, nejhrůznější bylo to, čehož příchod nastiňovala…zvěrstva druhé světové války.

„… tohle je nanejvýš zajímavá doba – nastává temná epocha, míří sem mohutný příval krve a trýzně. Můj typ temné duše bude mezi lidmi už brzy běžný jev. Mnohé z toho, co se tady bude dít v nadcházející době, mě velmi pobaví. Tolik smrti, tolik utrpení, tolik nádherně banálního zla.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.